Slikovnica o djeci s istospolnim roditeljima i ove godine pobudila interes javnosti: u prva dva dana skupljeno skoro 50%  iznosa za "Moja dugina obitelj kod bake i djeda"


Udruga Dugine obitelji počela je u petak s kampanjom prikupljanja sredstava za tisak i distribuciju treće slikovnice iz serijala „Moja dugina obitelj“, o djeci s istospolnim roditeljima. U svega dva dana putem skupljeno je skoro 50% od iznosa za podršku tiskanja novih avantura Roka i Ane, koji u nastavku slikovnice idu u posjet bakama i djedovima. U novoj priči „Moja dugina obitelj kod bake i djeda“ djevojčica Ana sa svojih dva tate posjećuje baku i djeda koji žive u planinama, dok Roko sa svoje dvije mame posjećuje djeda koji radi na svjetioniku na otoku. Slikovnica koja je najavljena javnosti 17. svibnja, povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, dotiče se tema zajedničkih svim obiteljima - poput odlaska na putovanje ili boravka u prirodi, no novost su i teme koje su vezane uz djecu i njihovo odrastanje: strahovi, nova prijateljstva, pa i prve simpatije. Za razliku od protekle dvije slikovnice, treći nastavak je namijenjen malo starijem uzrastu, dok predškolskom uzrastu roditelji će moći čitati proširenu priču autorice, dramaturginje Sunčice Sodar. Slikovnicu je ilustrirao akademski slikar Ivan Oštarčević. Iz udruge Dugine obitelji poručuju kako su odlučili nastaviti izdavanje slikovnica s ciljem jačanja socijalne integracije djece koja imaju istospolne roditelje te promicanja prihvaćanja LGBTIQ roditelja i poštivanja različitosti. I treću slikovnicu žele omogućiti besplatno svima koji ju žele, a kako bi osigurali sredstva za tisak i distribuirali slikovnice cilj im je putem crowdfundinga prikupiti 3000 eura putem donacija građana i građanki. "2017. godine smo izdali prvu slikovnicu, i nismo mislili da će ona i njezini nastavci postati toliko popularni u hrvatskoj javnosti. S ovom kampanjom tijekom lipnja, Mjeseca ponosa, želimo omogućiti i treću slikovnicu svima koji ju žele. Crowdfunding kampanje su se također pokazale i kao način putem kojeg građanke i građani mogu izraziti podršku radu naše udruge, i jako nam je drago vidjeti ovako dobar odaziv u svega par dana." poručuje Daniel Martinović, predsjednik udruge Dugine obitelji. „S našim slikovnicama želimo omogućiti svim roditeljima koji to žele, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju, da na jednostavan način mogu započeti dijalog o sličnostima i različitostima u našem društvu i tako učiti svoju djecu poštivanju, prihvaćanju i uključivosti." Podsjetimo, 2017. godine Dugine obitelji u sličnoj kampanji za prvu slikovnicu prikupile su više od 300% traženog iznosa nakon neočekivano velikog interesa javnosti. Druga slikovnica je 2019. godine također imala uspješnu kampanju, u kojoj je prikupljeno 155% traženog iznosa. Zahvaljujući donacijama preko 3000 slikovnica iz serijala „Moja dugina obitelj“ našlo je dom u više od 25 zemalja, te u brojnim gradskim i školskim knjižnice diljem Hrvatske. „Zadnjih mjeseci svjedočimo rastu homofobije i transfobije u društvu, kroz govor mržnje na društvenim mrežama ili komentare na društvena događanja poput slučaja posvojitelja u Zambiji. Vidimo da se u proteklih par godina nažalost povećao i broj slučajeva fizičkog nasilja nad LGBTIQ osobama u Hrvatskoj, i sve to ima vrlo loše posljedice za mentalno zdravlje LGBTIQ osoba, pogotovo LGBTIQ mladih koji nemaju podršku unutar svojih obitelji ili u školama. Baš zbog toga nam trebaju slikovnice poput naših; kako bi i odrasli i djeca vidjeli da različitosti postoje, ali postoje i sličnosti u našim obiteljima i našim životima. Djeca formiraju slike i ideje o svijetu od rane dobi, na temelju onoga što vide oko sebe - ako ih učimo stereotipima i netoleranciji, ona će izrasti u odrasle netolerantne ljude koji te stereotipe potvrđuju. Kroz naše slikovnice želimo poručiti ono što smatramo da je i dalje prijeko potrebno svima nama danas, a to je više razumijevanja i prihvaćanja prema onima koje smatramo drugačijima, a oni zapravo i nisu baš toliko drugačiji kako se to obično prikazuje.“ zaključio je Martinović. Crowdfunding kampanja za podršku novoj slikovnici bit će aktivna do kraja lipnja, a više informacija o njoj može se pronaći na platformi Ulule i putem internet stranice i društvenih mreža Duginih obitelji.
Noviji Stariji

Obrazac za kontakt