Razumijevanje postpartalnih promjena

Kada razmišljamo o roditeljstvu, često se fokusiramo na promjene koje se događaju tijekom trudnoće. No značajne promjene mogu nastupiti i nakon poroda. Intimina otkriva što možete očekivati ​​tijekom ove osjetljive faze.

Tijekom postporođajnog oporavka, tijelo žene prolazi kroz mnogobrojne promjene. Ako ste bili nedavno trudni, možete se osjećati umorno i primijećivati razne promjene u svom tijelu i raspoloženju. Puno je toga za prihvatiti i procesuirati, ali ne brinite. Intimina donosi kratki vodič oko toga što se sve događa u našim tijelima nakon poroda.

Hormonalne promjene tijekom trudnoće i nakon poroda

U trudnoći je hormonska ravnoteža potpuno drugačija. Razine hormona su visoke, s rastućim razinama progesterona i estrogena. Prolaktin (hormon odgovoran za proizvodnju mlijeka) je također visok. Tijekom trudnoće je potisnut zbog visoke razine spolnih hormona, posebice progesterona. No, kada razine estrogena i progesterona padnu, počinje laktacija jer nema ničega što bi blokiralo rad prolaktina. Prolaktin igra zanimljivu ulogu u menstrualnom krvarenju. Budući da prolaktin inhibira oslobađanje hormona koji oslobađa gonadotropin (GnRH), FSH (folikulostimulirajući hormon) i LH (luteinizirajući hormon) također su potisnuti; a to dovodi so promjena u koncentraciji spolnih hormona u tijelu. Točnije, nema uobičajenih kolebanja estrogena i progesterona, pa izostaje i menstruacija.

Tjelesne promjene

Trudnoća ostavlja danak na vašem tijelu jer se mnoge promjene događaju u relativno kratkom vremenu. Ali ne brinite - još uvijek postoji mnogo toga što možete učiniti da se vratite na pravi put. Promjene zahvaćaju cijelo tijelo, ali su neki dijelovi zahvaćeni više.

Mišići zdjeličnog dna: Oni su zapravo temelj tijela i podnose pritisak svih unutarnjih organa. Kako vaša trudnoća napreduje, pritisak na ove mišiće se povećava. To je potpuno normalan proces, ali može uzrokovati istezanje i slabost mišića zdjeličnog dna nakon poroda (osobito vaginalnog).

Ligamenti: Osim mišića, postoje mnogi ligamenti koji doživljavaju promjene tijekom trudnoće. Na njih djeluje relaksin, hormon koji prirodno uzrokuje opuštanje. To također može uzrokovati istezanje.

Mokraćni mjehur: Zbog velikog volumena maternice, mjehur nema toliko prostora kao što je nekad imao i zbog toga se lagano pomiče prema naprijed. To utječe na prirodnu krivulju između mjehura i uretre, pa dolazi do češće potrebe za mokrenjem. U kombinaciji s oslabljenim mišićima zdjeličnog dna, to može dovesti do manjeg curenja mokraće.

Promjene nisu uvijek samo fizičke. Važno je napomenuti da su psihičke promjene također normalne i očekivane zbog velikih hormonalnih promjena u tijelu, a da ne govorimo o prilagodbi na nove članove obitelji i potpuno novi tempo života. Uvijek imajte na umu: ako osjećate da se ne možete sami nositi sa svojim osjećajima, potražite pomoć bliske osobe ili medicinskog stručnjaka.

Novi izazovi

Budući da trudnoća i porod mogu ostaviti tragove na vašem tijelu, posebice na zdjeličnom dnu, možda se pitate što će se dogoditi sada kada je sve gotovo.

Curenje: Iako bi se moglo pomisliti da ovo utječe samo na osobe koje su rodile vaginalno, to nije sasvim točno. Naravno, vaginalni porod može uzrokovati da se zdjelično dno više rastegne, a ponekad čak i ozlijedi, ali pritisak i hormonalni učinci nošenja djeteta mogu također uzrokovati oštećenje zdjeličnog dna. Stoga se nemojte zabrinjavati ako vam iscuri mala količina urina kada kašljete ili kišete. Imajte na umu da su ove promjene normalne i da možete preuzeti aktivnu ulogu u poboljšanju svog stanja. Tu na scenu stupaju Kegelove vježbe.

Ozljede zdjeličnog dna: Događaju se tijekom vaginalnog poroda; može prirodno doći do malih ozljeda ili ili kad se izvodi epiziotomija (rez napravljen kako bi se spriječilo moguće pucanje u drugom smjeru). Dobra vijest je da Kegelove vježbe također mogu dobro doći u ovoj situaciji jer potiču protok krvi, što pospješuje ozdravljenje.

Intimnost:vProblemi povezani s intimnošću mogu biti složeni, fizički i psihički. Možda se osjećate drugačije ili se čak bojite intimnosti. Može se pojaviti bol ili nelagoda. To je normalno i važno je komunicirati kako se osjećate i dati si vremena. Pazite na svoje tijelo (pravilno se hranite, spavajte, izbjegavajte stres), i što je najvažnije, radite Kegelove vježbe!

Promjene u menstruaciji (kada se vrati): Menstruacije mogu biti obilnije nego inače ili trajati duže. Mogu postojati neke promjene u grčevima, a možda i u redovitosti ciklusa. Sve je to normalno i nema razloga za brigu. Kao i uvijek vodite računa o svom tijelu i brinite o njemu. Ako se pitate o menstrualnim čašicama - slobodno ih možete koristiti nakon prvih šest mjeseci nakon poroda. Najbolje vrijeme da ih počnete koristiti je kada se osjećate ugodno. Ne zaboravite početi s malim koracima i slušati svoje tijelo.

Kegelove vježbe

Ako prvi put radite Kegelove vježbe, postoji mnogo članaka i vodiča o tome kako ih pravilno izvoditi. Kao svojevrsnog pomagača, uvijek možete koristiti pametni uređaj kao što je KegelSmart, koji će vam osmisliti trening.

Zapamtite, prvih šest tjedana nakon poroda je najosjetljivije razdoblje i ne biste se trebali forsirati. Počnite vježbati bez pomoći vježbača i nemojte vježbati ako osjećate bol. Nakon tog vremena možete polako uvesti Kegelove vježbe u svoj svakodnevni život.

Sve što preostaje jest dati si vremena da se oporavite i nastavite vježbati.

Najvažnije je da započnete malim koracima. Prvo radite Kegelove vježbe nekoliko minuta i postupno napredujte. Strpljenje i upornost će vas dovesti do uspjeha i zdravlja.


Noviji Stariji

Obrazac za kontakt