Sve što trebate znati o dvorogoj maternici

Većina nas zamišlja maternicu kao "kruškoliki" organ. No, baš kao ljudi, maternice dolaze u raznim oblicima i veličinama. Znate li da se manje od 0,5% žena rađa s dvorogom maternicom? Riječ je o rijetkom obliku koji često nazivamo i "srcolikom" maternicom. Zanimljivo je da mnogi možda neće ni znati da imaju ovu vrstu maternice dok se ne suoče sa zdravstvenim ili problemima tijekom trudnoće. Ovo urođeno stanje koje nerijetko prolazi nezapaženo služi nam kao podsjetnik da naša tijela kriju puno više nego što mislimo! Intimina donosi više informacija o ovom rijetkom fenomenu.

Anatomija maternice

Maternica se sastoji od dva dijela: cerviksa, odnosno vrata maternice, i tijela, glavnog dijela maternice. Svakog mjeseca sluznica maternice se zadebljava kao priprema za trudnoću, a ako do nje ne dođe, izlučuje menstruaciju. Iako većina ljudi o tome niti ne razmišlja, neke žene rađaju se s dvorogom maternicom.

Abnormalnosti maternice mogu se manifestirati promjenom veličine, oblika ili strukture. Procjenjuje se da se kongenitalne anomalije maternice (CUA) javljaju u 5,5% opće populacije, 8% kod neplodnih žena, 13,3% kod onih s poviješću spontanih pobačaja i 24,5% kod žena koje su prije pobacile i/ili imaju problema s neplodnošću. No mnoge žene možda cijeli život ne shvate da imaju bilo kakve nepravilnosti. Mnoge otkriju problem tek prilikom operacija, ultrazvuka ili kada pokušavaju zatrudnjeti.

Dvoroga maternica: što je to?

Dvoroga maternica nastaje kada se Mullerovi kanali, koji oblikuju maternicu, ne spoje u potpunosti tijekom razvoja. Ova nesavršenost ostavlja vrh maternice podijeljen na dva "roga", što joj daje karakterističan oblik srca. Iako većina žena s dvorogom maternicom neće imati nikakve simptome, neke ipak mogu iskusiti bolne menstruacije, bolove u zdjelici i trbuhu, bolove tijekom seksa ili ponovljene pobačaje. Stanje često ostaje neotkriveno sve dok žena ne napravi ultrazvuk tijekom trudnoće ili ne traži liječenje neplodnosti.

Kako to utječe na trudnoću?

Kao što znamo, bez maternice nema života – ona sigurno okruženje za razvoj bebe. Žene s dvorogom maternicom uglavnom mogu zatrudnjeti bez problema, no zbog njezina jedinstvenog oblika dijete ima manje prostora za kretanje, što može dovesti do zastoja rasta fetusa (IUGR). Ovo stanje može uzrokovati komplikacije kasnije u trudnoći, uključujući pobačaj, prijevremeni porod i nepravilan položaj bebe. Iako mnoge žene s dvorogom maternicom imaju uspješne trudnoće, imaju veći rizik od ovih poteškoća.

Za žene koje planiraju vaginalni porod, bitno je pronaći liječnika s iskustvom u porodu s dvorogom maternicom. Ta stručnost može presuditi između vaginalnog poroda i carskog reza. U nekim slučajevima, moguće je kirurški korigirati maternicu, ali mnoge žene ne odluče se na operaciju, posebno ako su imale uspješne trudnoće bez komplikacija.

Liječenje

U rijetkim slučajevima dvoroga maternica zahtijeva kiruršku intervenciju, posebice kod žena koje su imale više pobačaja. Strassmanova metroplastika, minimalno invazivni postupak, koristi se za ispravljanje srcolikog oblika uklanjanjem tkiva koje uzrokuje udubljenje. Operacija se većinom izvodi laparoskopski, a u 88% slučajeva povećava izglede za uspješnu trudnoću. Nakon operacije, ženama se savjetuje da pričekaju nekoliko mjeseci prije ponovnog pokušaja začeća zbog povećanog rizika od pucanja maternice tijekom poroda.

Za većinu žena operacija nije potrebna, a simptome mogu kontrolirati uz vodstvo liječnika. Redoviti pregledi i otvorena komunikacija s liječnikom ključni su za razumijevanje ovog specifičnog stanja i donošenje informiranih odluka o reproduktivnom zdravlju.

Dvoroga maternica je rijetko i često neotkriveno stanje koje ne mora znatno utjecati na život žene osim u slučaju komplikacija tijekom trudnoće. Razumijevanje vlastitog stanja i razgovor o mogućim rizicima s liječnikom ključni su za upravljanje simptomima i planiranje trudnoće. Bilo da je liječenje potrebno ili ne, najvažnije je da žena bude dobro informirana i da ima dobru podršku okoline.

Noviji Stariji

Obrazac za kontakt